Верстапен се чувства комфортно в Барселона, тъй като Сайнц се надява да демонстрира таланта си в домашното състезание във Формула 1
AP News | 2024-07-04 | 08:38:21

МОНТМЕЛО, Испания (AP) — Гран При на Испания е мястото, където Макс Верстапен проби като тийнейджър и спечели последните две години. Това е идеалното място да потиснеш всякакви надежди, че неговият Red Bull може да бъде победим.

Състезанието точно на север от Барселона този уикенд дава началото на серия от три Гран при за толкова седмици и пет за период от шест седмици . Като се има предвид този тесен график, отборите от Формула 1 имат по-малко време да настройват колите си. Така че подобренията, които носят в Испания, могат да бъдат ключови за определяне кой има предимство, докато лятото се загрява.

Верстапен спечели шест от деветте състезания този сезон и записа своята 60-та победа в кариерата си в Монреал две седмици преди. Като цяло холандецът спечели 50 от последните 75 състезания и има преднина от 56 точки пред Шарл Льоклер от Ferrari, който ще участва в неделното състезание.

Някои състезания на практика бяха приключили, след като Верстапен излезе от стартовата линия, но има признаци, че неговите преследвачи могат поне да направят този сезон малко по-интересен.

Мерцедес и Макларън водеха темпото за част от Гран при на Канада, преди Верстапен да се отклони. И две от последните четири състезания бяха присъдени на други пилоти: Ландо Норис на Макларън спечели в Маями, след като Верстапен направи шикан и трябваше да влезе в бокса, а Льоклер спечели домашното си състезание в Монако.

Испания обаче обикновено позволява на най-бързите автомобили да доминират. Двадесет и четири от 33 състезания тук са спечелени от играчи, които седят на пик, и нито един пилот не е печелил от старт по-назад от пети. Освен това е добре познат на шофьорите, тъй като тук се провеждаха предсезонни тестове.

4,6-километровата писта Барселона-Каталуния беше направена още по-подходяща за скорост миналата година, когато шикана, която не беше популярна сред шофьорите, беше заменена с два бързи завоя преди главната права.

„Това е обикновено писта е малко по-ясна“, каза Верстапен в петък. „Хората имат малко повече информация за песен като тази, тя е в календара от известно време.“

Верстапен има приятни спомени от пистата, където показа качествата на бъдещ шампион, като спечели Гран при на Испания през 2016 г. при дебюта си в Ред Бул. Това го направи най-младият победител във Формула 1 на 18-годишна възраст. Той добави победи тук през 2022 и 2023 г.

В Канада Норис се оплака, че не е използвал шанса си да спечели втора победа. Той се надява Макларън да може да се изравни с Ред Булс за чиста скорост.

„През целия сезон бяхме силни във всяко състезание,“ каза Норис. „Ако успеем да накараме колата да се представя както в миналото на високоскоростни писти, тогава ще бъда уверен. Трябва да можем да се борим.“

За Джордж Ръсел от Мерцедес, който завърши трети в Монреал, добрият резултат тук трябва да се превърне в по-добри неща, които предстоят.

„Това върви да бъде истински тест и ако успеем да бъдем бързи този уикенд, това предвещава много добро за сезона,” каза Ръсел.

Ferrari се опитва да се възстанови от разочароващия уикенд в Канада, където Льоклер и Карлос Сайнц се затруднява в квалификациите и нито един не завърши състезанието.

Витрината на Сайнц

Тъй като Астън Мартин на Фернандо Алонсо засега не успя да възпроизведе чудесния си сезон от 2023 г., феновете на домакините вероятно ще се доверят на Сайнц . Той се опитва да спечели втората си победа за сезона след Гран при на Австралия през март, когато пожар на двигател нокаутира Верстапен.

Сайнц е най-добрият пилот, който няма гарантирано място за следващия сезон, след като седемкратният шампион Люис Хамилтън се съгласи да смени Мерцедес с Ферари през 2025 г. Така че Сайнц се нуждае от силни представяния, особено пред съотборника си Льоклер, за да демонстрира таланта си.

Бъдещето на Montmeló

Това е първото състезание в Барселона, откакто беше обявено, че Мадрид ще получи ново състезание във F1 през 2026 г. Това породи въпроси за бъдещето на Гран при на Испания, което се провежда в Монмело от 1991 г.

Президентът на F1 Стефано Доменикали каза, че състезанието в Каталуния може да остане в календара след 2026 г., когато изтича настоящият му договор. Въпреки това регионалното правителство на Каталуния, което държи 83% дял от пистата в Барселона, се зае да обнови постоянната писта.

Около 50 милиона евро бяха инвестирани в обновяване на зони за отбори и за фенове , включително промени в контролната кула и питлейн, както и гостоприемството и инсталирането на слънчеви панели.

„Не се тревожим за Мадрид, нашата конкуренция е целият свят“, каза Роджър Торент, водещ държавен служител, отговарящ за пистата, пред Асошиейтед прес.